ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین: رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در جریان سفر سه روزه خود به ترکیه به شهر استانبول رفت و در مسجد آبی این شهر مراسم دعا برگزار کرد.

به گزارش ایسنا ، به نقل از روزنامه تودی زمان، مقامات ترکیه هنگام ورود پاپ به استانبول در امروز (شنبه) در فرودگاه آتاتورک به استقبال وی رفتند.

یکی از استقبال کنندگان از پاپ، برتولومیوی اول اسقف اعظم از کلیسای ارتودکس یونانی بود.

در جریان این سفر پاپ فرانسیس، رهبر مسیحیان کاتولیک جهان از مسجد شاه احمد که به مسجد آبی مشهور است و یکی از بزرگترین شاهکارهای معماری امپراطوری عثمانی است، بازدید کرد.

هنگامی که پاپ بندیکت شانزدهم در سال 2006 از این مسجد بازدید کرد، رو به کعبه اقدام به خواندن نماز به شیوه مسلمانان کرد. این اقدام از دید بسیاری یک اقدام آشتی جویانه تلقی شد. با این حال واتیکان چندی بعد اعلام کرد که پاپ در این مسجد نماز نخوانده بلکه تنها مراقبه به جا آورده است.

در جریان بازدید پاپ فرانسیس از این مسجد مفتی اعظم استانبول ابتدا به شرح تاریخی این مسجد برای وی پرداخته و آیاتی از قرآن را درباره زندگی مریم مقدس قرائت کرد و پس از آن پاپ فرانسیس از وی پرسید که آیا می‌تواند به سبک پاپ بندیکت شانزدهم در این مسجد نماز بخواند. وی همراه با مفتی استانبول در کنار یکدیگر نیایش به جا آوردند.

رحمی یاران، مفتی اعظم استانبول به پاپ گفت که ما به نماز نیاز مبرم داریم و سپس یک کاشی منقش به گل لاله که زینت دهنده مسجد آبی بوده و یکی از سنبل‌های مهم ترک‌ها و مسلمانان است به وی اعطا کرد.

پاپ فرانسیس با یک خودروی معمولی که پلاک نداشت به این مسجد رفت باعث شگفتی خبرنگارانی که جلوی مسجد منتظرش بودند شد.

پیشتر مقامات ترکیه درخواست پاپ برای اینکه با خودرویی عادی و محقر به این مسجد برود به دلیل نگرانی‌های امنیتی موافقت نکرده بودند پاپ پس از بازدید از مسجد آبی به موزه ایاصوفیه رفت. این موزه در ابتدا به عنوان یک کلیسای ارتدکس شرقی در قرن ششم بنا شده و در سال 1453 به مسجد تبدیل شد.

پاپ فرانسیس پس از نوشتن یادگاری در کتاب این موزه، ایاصوفیه را هنگامی که نماز پخش می‌شد و بدون خواندن نماز ترک کرد.

پاپ فرانسیس براساس برنامه اولیه خود قصد داشت ابتدا از موزه ایاصوفیه دیدار کند اما در آخرین دقیقه برنامه خود را تغییر داد.

وی همچنین اواخر امروز در کلیسای کاتولیک شهر استانبول عشاء ربانی به جا می‌آورد و پس از آن در کلیسای ارتدکس سنت جورج مراسم دعا به جا خواهد آورد.

پاپ فرانسیس فردا یکشنبه همچنین یک مراسم عشاء ربانی خصوصی انجام داده و سپس با برتولومیو اول، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس یونانی یک اعلامیه مشترک امضا خواهد کرد.

پاپ فرانسیس و برتولومیو که روابط گرمی‌دارند به دنبال آن هستند تا اختلافات میان دو کلیسای کاتولیک و ارتودوکس یونانی را که به سال 1054 باز می‌گردد، کمرنگ کند.


Papa Franciscus Türkiye’de
Papa Franciscus İstanbul'da

Papa Franciscus İstanbul'da

Papa Franciscus İstanbul'da

Papa Franciscus İstanbul'da


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">