ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین: ابراهیم تاتلیسس با نام اصلی ابراهیم تاتلی خواننده و بازیگر معروف ترکیه در سال ۱۹٥۲ به عنوان اولین فرزند یک خانواده فقیر در شهر شانلی اروفای ترکیه به دنیا اومد. مادرش لیلا پدرش نیز احمد تاتلی نام داشت.هنگامی که به دنیا امد، پدرش در زندان بود. پسرش را برای اولین بار از پشت میله های زندان دید. به او نام ابراهیم یعنی نام پدرش را داد. دوران کودکی ابراهیم تاتلی سس با فقر و سختی گذشت. تا سن ۱۰ سالگی به همراه ۷ برادرش، در خانه ای کوچک زندگی گردند. مدرسه نرفته و تمامی کودکی اش را با فروش آب و کارهای بنایی گذراند. به قدری فقیر بودند که حتی ابراهیم در ۱٦ سالگی ختنه شد، اولین کفش تازه اش را در ۸ سالگی و اولین شلوار نو را در سن ۱۰ سالگی پوشید.ابراهیم برای اولین بار در سن ۱٥ سالگی عاشق شد ولی دختری که عاشقش بود از این عشق بی خبر بود. ابراهیم هم جرات صحبت با او را نداشت. تازه سواد هم نداشت تا احساساتش را بر روی کاغذ نوشته و به او بدهد. روزی از دوستش که سواد نوشتن داشت، می خواهد تا نامه ای برای او بنویسد. سپس نامه را داخل روزنامه گذاشته، به دوستش میدهد. به او میگوید، برو در را بزن و اگر دختری که عاشقش هستم در را باز کرد، این روزنامه را به او بده. ولی از شانس بد او، مادرش در را باز کرده و روزنامه را میگیرد و بعد از آن برای شکایت از ابراهیم، به منزل آنها میرود. به مادرابراهیم میگوید، اول یک شلوار برای پوشیدن بخرد، بعد به دختر من نامه بنویسد.
در همه مراحل زندگی، بدون عقب نشینی و بدون ترس به راهش ادامه داد و به آنچه که می خواست رسید. ابراهیم از همون دوران کودکی و نوجوانی همانند همه ساکنین اورفا، با ترانه های محلی بزرگ شد. با صدای گیرا و تاثیرگذارش شهرت پیدا کرد، اون از سن ۱۸ سالگی با شرکت در مراسهای سنتی خاصی مثل تعزیه خوانی که به اون "Sıra gecesi" گفته شده و در بسیاری از شهرهای آناتولی برگزار میشه، در کنار بزرگانِ مراسم، آواز میخوند. حتی در آن دوره چند صفحه گرامافون نیز تهیه کرد. در آن زمان فامیلی تاتلی را به تاتلی سس تغییر دادند. او با دیدن صفحه گرامافون و نام تغییر یافته اش، تصمیم گرفت که خواننده شود. بغچه و سازش را در دست گرفته و به راه افتاد.

ابراهیم زمانی که به استانبول مهاجرت کرد، در ابتدا بیکاری و بی پولی او را بسیار خسته کرد. کم کم با کمک عرفایی هایی که در استانبول زندگی میکردند، در ساختمانها شروع به کار کرد. او در استانبول به عنوان فروشنده، کارگر ساختمان، جگرپزی و غیره نیز فعالیت کرد...
او میدانست برای اینکه به جایی برسد، باید تلاش کند. در همه جا ترانه می خواند و سعی میکرد صدایش را به گوش شرکتهای ترانه سازی برساند. تا اینکه یک روز همای سعادت رسیده و شانس به درش آمد. صدایی پرسید، "او کیست؟"
البته که در زندگی واقعی یک چنین اتفاقی، امکان ناپذیر است. ولی "یشیل چام" یعنی هالیوود ترکیه در آن دوران، این موضوع را پسندیده و داستان زندگی و تغییر اینچنینی این زندگی را در بسیاری از برنامه ها و فیلمها استفاده کرد. داستان تغییر زندگی ابراهیم تالتی فرزند احمد جگرکی به ابراهیم تاتلی سس خواننده معروف ترکیه، امیدی برای کسانی که امید و آرزوی زندگی راحت و مرفه را داشتند شد.سالهای سال نام ابراهیم زبانزد خاص و عام شد.
او نه مانند اورحان گنجه بای و نه مانند مسلم گورسس بود. او راهی متفاوت را در پیش گرفته بود و این را در اولین فیلمش جیلان که در سال ۱۹۷۸ به تصویر کشیده شد نشان داد. ابراهیم با کت سفید، شلوار و بلوز مشکی و یک پاپیون بزرگ سفید و با ترانه ayağımda kundura، به حضور دوستدارانش رفت. ترانه ها را با صدای زیبای شهرستانی اش به صدا در می اورد ولی صدایش در اجرای نقش، متعلق به دوبلور و بدون هیچ لهجه ای بود.
او این موضوع رو هیچ وقت انکار نمیکنه! همیشه میگه "خیلی خوب میدونم کی بودم!"


شهرت ابراهیم تاتلیسس بعد از ورود به عرصه سینما صد چندان شد. ظهور سینمای آرابسک زمینه شهرت هنرمندانی مثل اون را فراهم کرد. اون دیگه ایبوی محبوب مردم بود و با انتشار هر فیلم و کاستش رکورد تازه ای تو عرصه موسیقی و سینما شکسته میشد.
ابراهیم بعد از اون در حین بازی در فیلم "Kara Yazma" د سال ۱۹۷۹ با پریحان ساواش هنرمند معروف آشنا شد. زندگی مشترک آنها ٤ سال طول کشید و در طول این سالها نیز صاحب فرزند دختری با نام ملک زبیده شدند. تاتلی سس سال ۱۹۸۳ با دریا تونا در فیلم "گناه" بازی کرده و با او آشنا شد، این بار ابراهیم به زندگی اش با دریا ادامه داد و از این رابطه نیز پسری با نام ابراهیم و یا ایدو، به دنیا آمد.


سالهای دهه هشتاد سالهای آشنایی تمامی اروپا و کشورهای خاورمیانه با آثار اون بود. محبوبیت او در جغرافیای وسیعی از یونان گرفته تا افغانستان انتشار یافت... ایران هم از جمله کشورهایی بود که فیلم ها و ترانه های ایبو در آن از محبوبیت خاصی برخوردار گشته بود... سالهای دهه هشتاد پربار ترین سالهای ابراهیم تاتلیسس به شمار میرفت... کاستها، فیلمها و حتی پوسترهای اون از پولسازترین سوژه ها به شمار میرفت. ابراهیم تاتلیسس در سالهای دهه ۹۰ به سرمایه گذاری و تجارت مشغول شد... او بعدها به عنوان سناریست، کارگردان و تولید کننده هم در عرصه سینما فعالیت کرد... ابراهیم در طول حیات هنری خودش در فیلمهایی چون "Yalan"، "Yorgun"، "Mavi Mavi"، "Ayşem"، "Hülya"، "Sarhoş" و "Alah Alah" بازی کرده...
مطمئنم بسیاری از شما شنونده های عزیز فیلمهای "Mavi Mavi"و "Ayşem" رو خیلی خوب به خاطر دارید... همون فیلمهایی که زمانی با ویدئو و نوارهای کوچیک، خانوادگی تماشا میکردیم! همون سالهایی که مدل لباس و موی حولیا مدتها مد رایج سال شده بود... همون سالهایی که اسم حولیا افشار رو نمیشناختیم و همه بهش عایشه میگفتیم... همون سالهایی که همه به ابراهیم تاتلیسس علاقه مند شدیم و در سایه اون ترکیه رو شناختیم...اگه به خاطر داشته باشید ابراهیم تاتلیسس در اول مارس ۲۰۱۱ میلادی، در محله شیشلی استانبول از ناحیه سر هدف گلوله قرار گرفت و ترور شد. تاتلیسس هنگامی که پس از ضبط برنامه تلویزیونی مشهور خود «ایبو شو» از کانال تلویزیونی «بیاض تی‌وی» خارج می‌شد هدف این حمله قرار گرفت. بنا به اعلام پزشکان، گلوله از پشت وارد جمجمه ابراهیم تاتلیسس شده و از قسمت جلوی سر او خارج شد.پس از یک عمل جراحی ۱۲ ساعته پزشکان اعلام کرده‌اند که حتی اگر تاتلیسس از این ترور جان سالم به در برد، احتمال دارد باقی عمر خود را فلج باشد. اون یک سال تمام در بهترین بیمارستانها تحت معالجه قرار گرفت... ولی خوشبختانه تمامی تلاشها برای مداوای ابراهیم نتیجه بخش شد و اون اگر چه هنوز نمیتونه دست راستش رو حرکت بده ولی سلامتی نسبی خودش رو به دست آورد... نباید فراموش کرد که ایبو از ناحیه سر مورد اصابت قرار گرفته بود و هر ان امکان این وجود داشت که از دنیا بره.... به اعتقاد خود ابراهیم به دست آورن سلامتیش یکی از معجزه های خداست...
ابراهیم تاتلی سس در مدتی که در بیمارستان بستری بود، از آیشه گل ییلماز، تقاضای ازدواج کرد. ابراهیم از آیشه گل نزد خانواده اش خواستگاری کرد. این زوج در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۱، در بیمارستان ازدواج کردند.تاتلی سس در کل زندگیش ٥ رابطه ناموفق داشت. همسر اولش عدالت دوراک بود، که در اورفا زندگی میکند، سه فرزند، ۱ پسر و ۲ دختر به دنیا آورده است، پریحان ساواش، که دختری با نام ملک زبیده به دنیا آورد.دریا تونا که پسری با نام ایدو دارد. آسنا رقاصه مشهورترکیه نیز به مدت ٥ سال با ابراهیم تاتلی سس ارتباط داشت و آخرین همسر ابراهیم که آیشه گل ییلماز بود، در سال ۲۰۰۹ دختری با نام الیف آدا به دنیا آورد و روز ۲۹ نوامبر سال گذشته از ابراهیم جدا شد.

ابراهیم تاتلی سس ٤۲ آلبوم موسیقی دارد و در ۳۹ فیلم و سریال ایفای نقش کرده.
او دارای هتل، رستوران، شرکت توریستی، مغازه های لباس و شرکت فیلمسازی میباشد.
ابراهیم تاتلیسس در یکی از مصاحبه های اخیرش اعلام کرد که میخواد در ترکیه یک بیمارستان مخصوص بیماران فلج هم تاسیس کنه...
خوب .... ابراهیم تاتلی سس حالا به چه کاری مشغوله؟ ابراهیم بعد از جدا شدن از آخرین همسرش آیشه گل ییلماز، عکسی که در اتاق مطالعه اش بود را منتشر کرد و گفت که مشغول شعرسرایی هست همچنین امسال آخرین آلبوم ابراهیم تاتلی سس منتشر شد که، تاتلی سس کلاسیغی نام داره و دارای ۱۰ ترانه هست. اولین ترانه این آلبوم ele ne نام داره که این ترانه آخرین ترانه ای هست که ابراهیم تاتلی سس قبل از اینکه هدف گلوله قرار بگیره به صدا درآورده بود. ترانه های دیگر این آلبوم هیتهای این خواننده هست که از گذشته تا به امروز گوش کردیم.
ارول کوسه که پروداکشن این آلبوم را بر عهده داره، گفته که متاسفانه آقای تاتلی سس قادر نخواهد بود تا پس ازا ین همانند گذشته ترانه هاش رو به صدا در بیاره. در مورد ترانه ele ne هم گفته که این ترانه یک برلیان است. این ترانه آخرین ترانه ابراهیم قبل از حمله مسلحانه است.
خود ابراهیم هم به خبرهای منتشره در مورد اینکه در تارهای صوتی او تخریبات جدی به وجود آمده و دیگر نمی تواند همانند گذشته آواز بخواند، پاسخ داد و گفت: "در روزنامه ها خواندم که نوشته بود، ابراهیم دیگر نمیتواند مانند گذشته آواز بخواند. صدا هیچ مشکلی ندارد. دوستدارانم غصه نخورند. دشمنانم خوشحال نشوند. سه سال است که آواز نمیخوانم و تنها مشکل این است که حنجره ام تنبل شده است."


نظرات  (۴۶)

همیشه ازش بدم میومد.ترکه خر هوسبازه عوضی..... 
ازش خوشم نمی یاد
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
خر هفت جد و آباداته *** ******* *** ** ****
خوبه همش ازدواج کرده بوده
لابد مثله بازیگرای شما که دوسال یکم سلام و علیک پیدا میکنن میرن فیلم انچنانی بازی میکنن یا غلط اضفی میکنن باید باشه بگم مثه کیا از زنها ش و چه از مرداش
خرترین مردم اونایی هستن که مردم را خر فرض کنن.
 اینم تقدیم به تمام ایرانیان عزیز مخصوصا ترکها البته حتما میدونید مخاطب این شعر کیاهستن  قوم یا زبان خاصی نیس  همان خرانند که بقیه رو خر میدونن
ل

اونهایی که به ترکها توهین میکنن و هیچکس هیچی نمیگه.....
با اونایی هستم که هی میگن برابری و مساوات ، با اونایی هستم که شعاردادن رو خوب بلدن ، با اونایی هستم که فکر میکنن خیلی مرد هستن ، با اونایی هستم که فکر میکنن ما خریم ولی نمیدونن که خرترین مردم اونایی هستن که مردم را خر فرض کنن.
ترکها بودن که عربا رو ازین سرزمین بیرون کردن وگرنه الان مثل فرودگاه جده  الله اکبر ...کیه که استاد شهریارو نشناسه ، کیه که کاپیتان هوشنگ شهبازی رو نشناسه ، کیه که یوسف کرمی رو نشناسه ، کیه که حسین رضازاده رو نشناسه ، کیه که مرحوم روح الله داداشی رو نشناسه ، کیه که پروفسور فردین فرمند رو نشناسه ، کیه که علی دایی رو نشناسه ، بازم بگم ؟
اخه بدبختهایی که ترکها رو مسخره میکنین!! اینا همشون ترکی هستن!! ترک هستن و اسم ایران رو سر زبونها انداختن ، هممونو سرافراز کردن!!
دیگه هیچ........

ای هرزه گیاه باغ ایران          ای روبه سرزمین شیران
بازی ننمای با دم شیر         هر چند به دست اوست زنجیر
توهین ننما به قوم و کیشم   کز هر جهتی من از تو بیشم
در محضر ترک ادب نگهدار       سر خم کن و حرمت و ادب دار
ما با ادبیم با ادب باش          وز بی ادبی گزیده لب باش
ما ترک غیور و قهرمانیم          ما سرور مردم جهانیم
ما ملت قهرمان ترکیم            ما زاده سرزمین گرگیم
پا چون به حریم ما گذارید       ساکت شده پارس کم نمایید
روی تو اگر کمی حیا داشت     اندیشه تو اگر صفا داشت
گر احمق و بی حیا نبودی        درمانده و بی نوا نبودی
در خانه دل ترا چوکس بود        فرمایش شهریار بس بود
اما چه کنم که بی حیایی        تو مظهر جوری و جفایی
خود بند ادب گسسته خواهی  خود حرمت خود شکسته خواهی
ای مظهر هر فساد و پستی      هان حرمت عارفان شکستی
بنگر که چه بی اصالتی تو      بی حرمت و بی لیاقتی تو
در اوج کلاس بی کلاسی        تو وصله زشت یک لباسی
حیف است بگویمت خری تو     ....ی لوس و عنتری تو
آویزه گوش کن از این پس        هر دور و زمان و پیش هرکس
زین بعد به هر کجا رسیدی      هر جا که نشان ز ترک دیدی
برخیز و وفای خود نشان ده      در محضر ترک دم تکان ده
یادت نرود ولو به گاهی            این گفته ماندگار شاهی

بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
سالار ترک **
اول برو شیوه کامنت گذاشتن رو یاد بگیر بعد نظر بده.
من با فتانه موافقم. ابرام تاتلی یه ترک هوسبازه که زنانو رو بدبخت کرده
جناب سالار ,من اذربایجانی اذری و ایرانی ام,نه ترک.ما اذربایجانیها ترک زبان شدیم,اما ترک تبار نیستیم.ما انسان هستیم,نه گرگ,ما از نسل حیوان نیستیم.ما از تبار مادها هستیم,همین و بس.
من عاشق صدا و ترانه هاشم .امیدوارم هرجا که هست سالم و سلامت باشن و دوباره بخونن تا دل عاشقاش شاد و دل دشمناش بسوزه
به فاطمه:
تا زمانی که اساتیدی مانند شجریان، سراج، اصفهانی هستند، ابراهیم تاتلیسس رو مخواهیم چکار؟ مرتیکه هوس باز تا الان چهار تا زن رو طلاق داده و هنوز هم دنیال زن داره میگرده

دوسش دارم عشقمه.

چه کسی خوشش بیاد چه نیاد ابراهیم تاتلیسس یه هنرمند بزرگ بود و خلیا با آهنگاش خاطره دارن ..با آهنگاش زندگی میکنن....زندگی خصوصی هیچکسی هم به کسی مربوط نیست...استاد شجریان هم چشم و چراغ این ملته دو تام زن داره بازم به کسی مربوط نیست ...خواهش میکنم فرهنگ و اصالت و ادب ایرانیشونو حفظ کنن بعضیا...منم آذری هستم و صد البته یه ایرانی...به هیچ فارس زبانی هم تا حالا توهین نکردم و البته کسی هم که به قومیت من توهین کنه نشاندهنده ضعف تربیت و شخصیت خودشه ودیگر هیچ ......ایام به کام
ibrahim tatlises my love
من برای ایشان احترام خاصی قائلم.همانطور که برای هنرمندان بزرگ کشورم احترام قائلم.انشاا... که هرچه زودتر صدای زیبا شونرا بشنویم.
زندگی خصوصی هیچکس به کسی ربط ندارد.وهیچ کس حق قضاوت ندارد.خدا عالم بر همه چیز است.
آدمی را آدمیت لازم است.ما همه آفریده های افریدگاریم. قومیت فرقی ندارد.مهم انسانیت است
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
نام پارس و هاف هاف تان به زیبایی برازنده تان است،
خفه بشین ** *** ***** * ***** 
با شماها باید به زبان **** *** و ادبیات سخیف تان حرف زد.
ممنون از ادمین عزیز به خاطر سانسور علیه ترک ها 

عزیزان بی جنبه اخه به شما چه ربطی داره ابراهیم چندتا زن داره میتونه میگیره نازشصتش زندگی خصوصی مردم به شما چه,,,؟
من عاشق اهنگها وصداشم انشالا هرجاهست وجودش بی بلا باشه ,,,,
دوستت دارم تاتلیس,,,
۲۸ مهر ۹۴ ، ۰۱:۰۷ آذربایجان تورک
اهای فارس عوضی توهین نکن به تورکها برو مواظب خودتون باشید عربها داره میاد
ساکت باشید ابراهیم تاتلیس عشق همه مردم دنیاست

کار غیر شرع انجام نداده ک اقا یا خانوم مسلمان پیامبرمون چهارتا زن و چن ده تا صیغه داشت
تاتلیسس هرچقدر هوسباز باشه به زور کسیو ماله خودش نکرده با رضایت بوده من خودم ارزومه نصفه عمرمو بدم یه روز ببینمش واقعا دوسش دارم
من تهرانى و فارس هستم همیشه براى من ترک و کرد و عرب ایرانى و سیستانى و بلوچ و فارس و .... محترم و عزیز بوده و هستند و به طور کلى فداى هر ایرانى عاشق وطن
همه بدونن,ابرام تاتلیس کرده,کردددددد
۲۳ دی ۹۴ ، ۲۲:۵۵ اکبر هاتفی
قضاوتش پس از مرگ خواهد بود .
ابراهیم کرد تورک نیسکه حتی کردم باشه نباید هیچ وقت جمع بست خدمتهایی به هنر کرده ولی خود منم حتی زندگی شخصیش الوده باشه اجازه ندارم بیام بگم کرد.... و حرف های ناشایست اصلا توهین ماله ادمای ضعیفه انگار شکست خوردن یه گوشه نشستن بزرگارو و اوناییکه پیروز شدنو فحش میدن چون شکست آنها در وجود افراد بزرگ نمایان شده است.پس به جای اینکه پست بمونی فحش بدی دنبال بزرگ شدن باش


عزیزانی که نسبت به قومها بدبینانه هستن  فکر کنم از بچگی به غیر از توهن وبدبینی از جامعه انسانی بی خبرن هیچ قوم و نژادی بد نیس از بزرگانتون اینا را یاد گرفتین سعی کنین این فکرتونو  به نسل اینده تان انتقال ندین گناه دارن که ..،..سرحد از کردستان  ایران زیبا


۱۶ بهمن ۹۴ ، ۲۳:۴۴ یک انسان آزاده
دوست عزیز که می گی ترکم.! شما آریایی و آذری هستی.عزیزم کجات به عثمانی ها می رسه ؟ یه مقدار عاقل 
باش .چون تو ایران بهت می گن ترک ، جو گیر نشو.شما اذری هستی والسلام.ترک توی ترکیه زندگی می کنه.
۲۰ بهمن ۹۴ ، ۲۳:۱۱ مسعود از مازندران
لطفا اینقدر واژه فارس و ترک و عرب رو تکرار نکنین شما چه زمانی می خواین به این واقعیت برسین که دوره این چیزها سر اومده اینقدر تعصب به خرج ندین یه نگاه به خودتون بندازین شما ناسلامتی هم وطن هستین ولی به خاطر یه غریبه تو یه کشور دیگه به جون هم افتادین و به هم توهین می کنین لطفا این تعصب و غیرت رو برای وطن و هم وطنای خودتون خرج کنین
توهین نکنید ،شمایی که توهین میکنی اگر جای اون بودی صدتا شوهر می کردی
۲۰ اسفند ۹۴ ، ۲۳:۴۰ بهروز اذری
ابراهیم تاتیلسس انپراتور دونیاست یه اهنگ شو به کل دونیا نمیدم     بن اخلارکن گولویورسن ندن
ابراهیم واسم یه پیغمبره.......والسلام
ابراهیم خودرا خیلی بزرگ میدانست خدا نگذاشت چون بزرگی از آن خداوند است
خجالت بکشید مگه نمگید مسلمونید مگه قران نمیخونید که نوشته مرد میتونه هفت تا زن داشته باشه زندگی شخصی دیگران نه به من ونه به شما مربوط نیست من با تمامی حرف های اقای سالار موافقم و اقای مسعود از مازندران قصدم توهین نیست ولی این حرف شما منطقی نیست اگه ما رو قومیت خودمون تعصب نداشتیم الان صد بار شهر و دیارمون رو دشمنا برده بودن به اقای ارش هم که دیگه نمیشه چیزی گفت چون سطح فکرشون همونقده نمیگم اقای سالار توهین نکرد , ولی در مجموع حرف حق و درست رو اون زد
۱۳ ارديبهشت ۹۵ ، ۲۰:۵۵ یکی از همین علافها
نقدی بر کامنتهای دوستان:
1- هر کدوم از کسانی که بر زندگی شخصی ایبو ایراد میگیرند اگه جای اون بودند و اونهمه پول داشتند و خانمهای هنرمند و زیبا رو دوروبرشون بودند، آیا یک زن می داشتند؟ یا دلشون یه شیطنت هایی می کرد؟ با خودتون صادق باشید من جواب نمیخوام
2-هنرمندان مخصوصا هنرمندان عرصه موسیقی و آواز انسانهای به شدت حساسی هستند. به انگلیسی به اونا high sensivity میگن... سرچ بفرمایید قدری به روحیه این افراد پی می برید...... اکثرا هم ازدواجهای ناموفق زیاد دارند.... لزوما دلیل بر این نیست که انسانهای کثیف یا هوسبازی هستندووو اتفاقا برعکس سایر آقایون اینها به مسائل احساسی خیلی اهمیت میدن و اگر یه زوجی پیدا کنند که این حالت روحی اونها رو درک کنه با دنیا عوضش نمی کنند...... مساول جنسی و شهوات الویت اول اونها نیست.......


۱۶ ارديبهشت ۹۵ ، ۰۶:۰۱ حرفه ای وبی طرف منتشر کن
اذری ددن دیر من تورکوم
من تورک آزربایجانم 


خدمت عزیزان فاشیست اریایی عرض کنم قبل از اینکه اجدادتون با حمله به تمدن بین النهرین از ترکان سومری اکدی های عرب تا تمدن بابلی عراقی و ایلامی رو نابود و مستفیض کنن ملت عرب و تورک در این جا حضور داشتن سندش کتیبه های تورکی  تیمره کشف شده در استان مرکزی هزاره ی قبل میلاد که الان با لودر افتادین به جونش 


یه روز دردمو میریزم به قبر کوروش( که نمیدونم چه طوری زرتشتی بوده که قبر داره)  و کتیبه های بیستون 

(بلا نصبت یه عده قلیل از فارسها)حیف نونای و نمک نشناس ما زبون نصفه نیمتو حفظ کردیم

اخه بدبخت یه هخامنشی یه ساسانی فقط فارس بودن و اریایی بعد اسلامم 4 تا حکومت کوچولوی دست نشانده خلیفه به اضافه حکومت پالانچی(پهلوی) بقیش یا اقوام نابود شدن یا تورک یا یونانی

تورک ها : اق قویونلو اتابکان امپراتوری نادر افشار آتیلا در روم امپراتوری سلجوقی  هون صفوی تیموری خوارزمشاهیان خاقانات غربی خانات آوار پچنگ ها خلجی زنگیان مملوکیان هند (صاحبان تاج محل) مملوکیان مصر تورگش ها. بلغارستان ولگاها طولونیان امپراتوری خزر غزنوی قاجار گورکانیان عثمانیان بحری ها گوک ترکها و .....

بدبخت 300 میلیون تورک کجا 40 میلیون فارس کجا
افغانستان و تاجیکستان کجا آزربایجان و قبرس و ترکیه و آلماتی قزاقستان و ترکمنستان و ازبکستان و قرقیزستان. کجا

زبان ما کجا زبان یا لهجه عربی شما کجا 
تبریز باکو آنکارا بیز هارا فارسلار هارا

 
جنازه اگه ما از اول اینجا نبودیم کتیبه مون تو تیمره چیکار میکنه 
اونو بذار کنار اگه زبونمونو عوض کردن پس چرا زبون اعراب و فارس و کرد و ... رو ترکی نکردن خب بدبخت پایتخت اکثر دولت های تورک در ایران فعلی تو اصفهان بوده پس چرا به جای تبریز اصفهان ترکیزه نشده 

موقع فحش و جوک میشیم تورک این جور جاها میشیم آذری ؟ من تورک آزربایجانم نه آذری آزربایجان اسم منطقه است نه هویت ممکنه توش فارس یا کرد زندگی کنه مثل شیرازی یا تهرانی و ...

تو برو غصه زبون عوض شده خودتو بخور که رئیس فرهنگستانت میگه بیش از 50 درصد لغاتش عربیه و البته باقیشم پر از لغات ترکی و تا حدودی انگلیسیه
من ابراهیم تالس وسلیم موازن زاده رادوست دارم این دوتاواقعا امپوراتورند
والا اگه  اونایی که هارتو پورت اضافی کردن بری تو زندگیشون شغالی بیش نیستن تویی که نشستی داری زر زر میکنی ابراهیم هوس بازه هوسبازه شغال تو خودت جای ابراهیم بودی با اون شهرتو اون سرمایه، عن آقا هروز یه دختر میخوابوندی تو بغلت یه طورى حرف میزنی که امامزاده ای اصلا مگه آیشا گل ییلماز آبجیت بوده که داری جر میدی خودتو 
ابراهیم تاتلی سس عشق است وبس
هرکس که ازش بدش میاد بیاد 
من وتو چیکار داریم  چندتا زن میگیره 
میتونه زن بگیره کسی هم نمی توانه بهش چیزی بگه 


برای اون دسته از انسانهای نادان واقعا متاسفم که میگن ترک فقط تو ترکیه زندگی میکنه. اصلا معنای اذری یعنی چی؟ یعنی مردمانی که در منطقه اذربایجان زندگی میکنند. که این منطقه هم هیچ ارتباطی به قوم ترک نداره . اسمشم کاملا فارسی هست (آذرآبادگان)..  که پس از مهاجرت گسترده  ترکان  از سمت چین و اسیای مرکزی به غرب و ورودشون به مناطق شمالی ایران ترکها جای اقوام قبلی رو میگیرن و این وسط لاجرم اختلاط نژاد با اقوام قبلی ساکن در اذربایجان  که ترک نبودند هم صورت میگیره. همینطور که نژاد پارس امروزی که خاستگاهش برای ماوراالنهر هست (ازبکستان امروزی) کمترین شباهت رو  به خاطر همین اختلاط نژادی با پارس های اصیل دارن . بذارید ثابت کنم براتون. افغانی چشم بادامی پارس هست شیرازی و بوشهری  سبزه هم پارس. ایا این اختلاف چهره تناقض برای قوم و نژاد پارس نیست؟ پس ما مبنا رو بیشتر بر روی زبان قرار میدیم و با شدت کمتر چهره. .. ترکا در گستره وسیعی از اسیا زندگی میکنن. از استان ترکستان چین در شرق بگیرید تا ترک های کریمه اکراین و ترکهای بلغارستان در غرب. (  قزاقستان. ازبکستان. قرقیزستان. ترکمنستان. اذربایجان. ترکیه. ایالت های خودمختار روسیه مثل داغستان و تاتارستان . باشقیرستان ) تو ایران و افغانستان و جاهای دیگه هم ترک ها زندگی میکنند. که تو شش کشور زبان ترکی زبان رسمیست... جدا از این مسایل تمام ترک های دنیا یه مشخصه مشترک دارن. اونم فرم چشمان ترکان هست. که چشم بادومی چشم گربه ای هستش. و کاملا قابل تشخیص. ترک های ایران رو هم دقت کنید چشم بادامی تر هستن نسبت به اقوام  دیگه ایران.و فرمش هم فرق داره. به عنوان مثال شما یه فارس افغان  و یه ترک افغان رو بذارید جلوی بنده.. در حالی  که جفتشون چشم بادامی هستند بنده   فوری تشخیص میدم کدام ترک هست و کدام فارس.  پس ما ترک هستیم.  اینم بگم ترکا بعد از حکوت اعراب بر ایران 800 سال  بر ایران حکومت کردن. امیدوارم اون دسته افراد که اگاهی کمی دارن قانع شده باشن
۰۹ تیر ۹۵ ، ۱۲:۴۴ علی حلوایی

سلام بر جوانان عاقل و نادان خودمون

 نظرات شما را کامل خواندم گهگاهی هم خنده ام گرفت

در کل جالب بود اما خوب است بدانید:

اقوام ترک زبان ایرانی از اقوام باهوش ایرانی بوده و هستند بخش اعظم امرا و سفرا و بزرگان مدیریتی و اقتصادی و نظامی ایرانی را هموطنان ترک زبان تشکیل میدهند

انگلیسی های سیاستمدار پدر سوخته حقه باز , برای اینکه این قوم را بکوبند و تحقیر کنند و بطور کلی بین ایرانی ها تفرقه بیندازند این جوک ها را بر ضد ترکها ساختند یا بهتر بگوییم پول دادند تا بر علیه آنها جوک بسازند

شاد باشید و به همدیگر احترام بگذارید ما همه ایرانی هستیم

ایرانیانی که امروز بخش اعظم نیروی کار فکری(مغز های متفکر) آم ریکا و کانادا را تشکیل می دهند .

انگلیسی ها نساختند شاه ملعون رضا شاه شماست که پروژه تحقیر را عملی کرد 

............................
اگه فشار به ماتحت خوانندگان گرامی ترک و غیر ترک نمیاد بخونن
............................


نظریه مزحک کسروی :

آتور:به معنی آتش است و خود همان که امروز آذر گفته میشود.

پات : معنی آنرا نمیدانم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟

گان : این کلمه در آخر نامهای آبادی آمده است.

و در نهایت این واژه را «سرزمین آتروپات» معنی میکند.

 توجه داشته باشید که اکثر دانشمندان تاریخ آتروپات را فردی یونانی دانسته اند که از طرف اسکندر حاکمیت آذربایجان را داشته٬ واین گفته ی کسروی به سندی چندان معتبر متکی نیست و چانچه گذشت کسروی نتوانسته آتروپات را کاملا معنی کند ولی با این همه ادعای فارسی بودن این واژه را پیش می کشد.


نظریه صحیح:

آز: نیت خیر٬ سود٬ منفعت و نیز نام یکی از طوایف بزرگ تورک که در کتیبه های دشت اورخون نام انها به کررات آورده شده است٬ برخی معتقداند نام قاره آسیا از نام این قبیله که دراکثر نقاط آن پراکنده شده اند گرفته شده است. لغت آز در نام روستایی باستانی به نام «هاس» و یا «آس» متعلق به 3 هزار سال پیش برجا مانده است.


ار: مرد٬ انسان٬ جوانمرد. این واژه درآخر نام های طوایف تورک دیده می شود. تاتار(مرد تات. در اینجا غیر مسلمان)٬ خز-ار٬ قاجار٬ ماجار.

در تورکی باستان پسوند (ار) به آخر اسم می چسبیده و شخصی را منتصب به آن می کرد. همان پسوندی ‏که در تورکی مدرن معادل پسوند (لی) یا (لو) می باشد.‏


آز هم نام قومی که در شمال غربی ایران و شرق تورکیه سکونت داشتند و بر آنجا حکمرانی می کردند می باشد. که کلمه ‏از+ار می شود (آزار) یا ‎ ‏همان" آزر ‏" امروزی ‏

ترکیب دو واژه ی آز و ار یعنی«آزار» به معنای مرد خوش نیت و به طور مجازی یعنی قبیله با برکت٬این واژه به گونه ای دیگر در نام رود تاریخی منطقه آذربایجان(آزربایجان) یعنی «آرآز» به حیات خود ادامه میدهد. در  مناطق روستایی اهر این واژه را «ارآز» تلفظ می کنند.

بای: ‏ " کلمه بای در زبان تورکی به معنی‏بیگ٬ غنی، صاحب، سرور، محتشم، ثروتمند، مقتدر، توانا٬ توانگر٬ حاکم ٬ دانا٬و .... ‏است.


گان (قان): پدر٬ خان٬ شاه و سرور و معانی از این دست را می رساند. 


پسوند تورکی "جان" ، "-غان-‏ " ،"-قان-‏‏ "، "-گان-‏‏ "، "-که ن-‏ " نشان دهنده جا، ‏مکان و محل های جغرافیائی است.‏ مثلا در مورد چالاقان (نام جزیره ای در دریاچه اورمیه) به معنی محل زندگی طائفه چالا می باشد.‏ چند نمونه دیگر استفاده از این پسوند:‏ ورزقان، گوگان، گرگان، طالقان، زنگان (زنجان امروزی)، سیرجان، کمیجان و...‏..که این پسوند بعد از ورود اعراب به (ج ‏C‏) تبدیل شده است.‏


سیدف این واژه را در حالت کلی به معنای«پدر توانگر مبارک» معنی می کند. اکثر محققان تورک با این نظریه موافق اند٬ و هر روز شواهد زیادی بر اثبات این ادعا به دست می آورند


مثال: قسطنطنیه در زبان یونانی «ایس تن پولیس» یعنی «من به شهر می‌روم»
 ( میکا والتاری کتاب سرنگونی قسطنطنیه)
که در میان ملل مختلف با نام های قسطنطنیه یا کنستانتیپول شناخته میشود
اون خانم و آقایی که همش از ابراهیم بد و بیراه میگن برن تحقیق کنن بعد نظر بدند> رو هوا که نمیشه حرف زد  دختر خانم برو سایت ببین چه کمکهایی به مردم فقیر ترکیه میکنه بعد دهنتو باز کن بگو 4 تا زن طلاق داده. داده که داده حق داشته که داده  به کسی هم ربط نداره. مهم اینه که دل میلیونها انسان رو خوش کرده سالین سال. پس حرف اضافه ممنوع
فتانه ابراهیم مادرها گزیده یا خودتا
با سلام
میخواستم در مورد جواب انسان ازاده بگم من خودم اهل اذربایجان و تبریزیم شما که اهل تهرانی بدون که اذری نه و اذربایجان اونم اسم منطقه ماست ما ترکهای اذربایجانی آریایی نیستیم
اقا ابراهیم عشق عششششق  کور باد هر ان که نتواند دید
سلام  1- ابرام  تاتلیس ترک نیست و کرمانج است. 2- آذربایگان اسم یک سردار کرمانج بوده که در حمله اعراب به ایران از این منطقه دفاع می کرده 3 - کرمانج ها در منطقه آذربایجان بودن و ترک ها بعدا این منطقه رو گرفتن  4-دین کرمانج ها زرتشت بوده و اوستا به زبان کرمانجی است که زبان مردم آذربایجان غربی شامل ارومیه و تمامی شهر های این استان می باشد. صرفا جهت اطلاع شما

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">