ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اعلام کرد: در رتبه بندی سال 2016 نظام رتبه بندی شانگهای، دانشگاه تهران با کسب رتبه در بازه 400-301 در جمع 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز توانست جایگاهی در بازه 500-401 کسب کند.به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، رتبه بندی شانگهای در سال 2016 میلادی برای چهاردهمین سال متوالی فهرست 500 دانشگاه برتر دنیا را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، دانشگاه هاروارد همچون سال های گذشته رتبه نخست فهرست، دانشگاه استنفورد رتبه دوم و دانشگاه کالیفرنیا - برکلی نیز با یک پله رشد، رتبه سوم جدول را به خود اختصاص دادند. دانشگاه کمبریج و موسسه فناوری ماساچوست نیز رتبه های 4 و 5 فهرست را به دست آوردند.
بر اساس اعلام گروه رتبه بندی ISC، رتبه بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه بندی های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می شود. این رتبه بندی در سال 2003 میلادی در قالب یک پروژه بزرگ در کشـور چیـن و برای اولین بار در دنیا توسط مرکز دانشگاه های تراز اول جهان یعنی دانشگاه شانگهای منتشر شد و همچنین این رتبه بندی به صورت سالانه روزآمد می شود.
این گروه افزود: شانگهای یکی از سه نظام معتبر رتبه بندی در سطح بین المللی است. کیفیت آموزش، کیفیت اعضای هیات علمی، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار معیار به کار برده شده در نظام رتبه بندی شانگهای است.
گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی ISC گفت: منابع گردآوری داده در این رتبه بندی شامل وب سایت های جوایز نوبل، مدال فیلدز، پایگاه های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می شود.
این گروه افزود: در رتبه بندی سال 2016 شانگهای دو دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی حضور یافتند که دانشگاه تهران توانست با کسب رتبه در بازه 400-301 در جمع 400 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در اولین حضور خود در رتبه بندی شانگهای، جایگاهی در بازه 500-401 در سال 2016 را کسب کرد.
از کشور ترکیه نیز تنها دانشگاه استانبول توانست خود را در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا قرار دهد. این دانشگاه توانست با قرار گرفتن بعد از دو دانشگاه تهران و صنعتی امیرکبیر، رتبه ای در بازه 500-401 را کسب نماید.
گروه رتبه بندی دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ادامه افزود: وضعیت علمی دانشگاه های آسیایی همواره در حال رشد و ترقی بوده است. در سال 2015 از آسیا تنها 10 دانشگاه در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا قرار داشت که این تعداد در سال 2016 به 15 دانشگاه افزایش یافت که در این بین دانشگاه توکیو برترین دانشگاه آسیا معرفی شد. این دانشگاه توانست در سال 2016 با کسب رتبه 20 در جمع 20 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد.
این اولین سالی است که چین و سنگاپور در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا دارای دانشگاه برتر هستند.

پایان پیام/

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">