ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

درسی که اردوغان از مسامحه دکتر مصدق یاد گرفت

يكشنبه, ۱۰ مرداد ۱۳۹۵، ۰۱:۱۸ ق.ظ
ترکیه آنلاین: اردوغان در حال قلع و قمع کردن مخالفان خود بعد از کودتاست. بازداشت‌هایی که شامل طیف‌های گسترده مردم می‌شود از افسران ارتش تا قضات دادگستری. حتی او برای یک دست کردن ترکیه اردوغانی دستور داده است که دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند به ترکیه برگردند و آنهایی هم که می‌خواستند بروند، چمدان‌های خود را باز کنند و در ترکیه بمانند. تمام این سخت‌گیری‌های اردوغان برای این است که از تکرار کودتای مجدد می‌ترسد.


اردوغان با اشاره به احتمال تکرار کودتا می‌گوید:"این کشور ممکن است با تلاشی جدید برای کودتا روبرو شود اما این بار چنین کاری آسان نخواهد بود زیرا ما بسیار هوشیار هستیم".

اردوغان از کودتای مجدد می‌ترسد چون به خوبی تاریخ را خوانده است. شاید بشود گفت در روزهای کودتا، کتاب کودتای 28 مرداد ایران پیش روی او بوده است. کودتایی که اتفاقا همچون کودتای ترکیه در تابستان رخ داد.

25 مرداد سال 32. محمدرضا شاه خسته از سیاست‌های مصدق با کمک آمریکا و بریتانیا تصمیم می‌گیرند نخست وزیر را برکنار و دولت کودتا را حاکم کنند. آنها حتی فضل الله زاهدی را هم به عنوان جانشین مصدق مشخص کرده بودند. در این میان اما یک تماس تلفنی باعث شد تا دکتر مصدق در جریان کودتا قرار بگیرد. مصدق که با تلفن سرهنگ مبشری دبیر سازمان نظامی حزب توده ایران از حرکت این گروه باخبر شده بود توانست برنامه کودتاگران را خنثی و برخی فرماندهان آن را بازداشت کند. او مردم از همه جا بی خبر را نیز در جریان این کودتا قرار داد.


////////////

محمدرضا شاه بعد از شکست کودتا از ایران گریخت به عراق رفت و بعد از آن راهی ایتالیا شد. مصدق در صبح 25 مرداد مجلس هفدهم را یکی از مراکز فعال تحریکات دائمی علیه دولتش بود از میان برداشت. بعد از شکست کودتا در حالی که بسیاری از نزدیکان مصدق در مورد تکرار کودتا به او هشدار دادند. هواداران آیت الله کاشانی معتقدند یک روز قبل از وقوع کودتای دوم یعنی در ۲۷ مرداد ۱۳۳۲  کاشانی ‌در نامه‌ای به مصدق از قطعی بودن کودتایی دیگر خبر داده بود.هر چند ملیون در صحت این نامه تردیدهایی وارد می کنند.

مصدق بر این باور بود که با خنثی شدن کودتای 25 مرداد، شاه و اطرافیانش دیگر توان مقابله با او را ندارند و مردم نیز تا آخر پای دولت مصدق خواهند ایستاد و اجازه نمی‌دهند که محمدرضا بازهم پای بر خاک ایران بگذارد. در حالی که مصدق در این اندیشه بود نمی‌دانست که آن سو ترک طراحی کودتایی بزرگ‌تر علیه او در حال شکل گیری است. چرچیل نخست وزیر انگلستان و آیزنهاور رییس جمهور آمریکا با بهره برداری از فضای جهانی پس از مرگ ژوزف استالین به دنبال سرنگونی مصدق بودند و دستور برکناری مصدق را امضا کردند و در تهران سرلشگر زاهدی با کمک نیروهای ضد مصدق در ارتش و البته "لمپن"‌های تهران به مدیریت شعبان جعفری«بی‌مخ» در غیاب مردم، کودتای دوم علیه مصدق را اجرایی کردند و اینبار با موفقیت مصدق را برکنار و شاه را به کشور برگرداندند.

مصدق با دست کم گرفتن کودتا گران بعد از 25 مرداد زمینه را برای کودتای 28 مرداد فراهم کرد. حالا به نظر می‌رسد اردوغان رییس جمهور ترکیه با خواندن درس کودتای 28 مرداد علیه مصدق، تصمیم گرفته است به شدیدترین شکل ممکن با کودتاگران برخورد کند و راه‌های نفوذ را علیه کودتای احتمالی دوم ببندد. مشت آهنین این روزهای اردوغان شاید درسی باشد که او از مسامحه مصدق گرفته است.

پایان پیام/

نظرات  (۱۵)

شاه که آدم خوبی به نظر می رسید این مصدق بود که خر تشریف داشت.
این قیاس، قیاس صحیحی نیست. مصدق رو با اردوغان مقایسه کردن اشتباهه. مصدق کجا اردوغان کجا. اردوغان یه دیکتاتور تروریست پروره
با یوسف موافقم. اردوغان حامی تروریسم هست
مصدق یگانه بود. اردوغان رو نمیدونم
مصدق بر علیه دیکتاتور ایران برخواست و کشور رو برای چند روز از سلطه شاه خارج کرد اما اردوغان که آخر دیکتاتوریه. روحش شاد
مصدق قهرمان همه ملت ایران است اما اردوغان قهرمان جامعه اصولگرای ترکیه است. مصدق با همسایگان همانطور که اردوغان بود رفتار نکرد
مصدق نواده عباس میرزا فرزند فتحعلی شاه قاجار که تمام رشد و پیشرفت ایران مدیون اصلاحات او بود
پهلوی =نفت بکش بده اسلحه با دوبرابر قیمت عین عربستان الان 
گوی تورک جون فازت چیه دقیقا؟ چی میگی بابا؟ حرفت چه ربطی به بحث داره؟
اصلا این مقایسه شما درست نیست. وضعیت مصدق متفاوت از اردوغانه
به 123: مزخرف نگو
مصدق یک قهرمان بود و اردوغان یک دیکتاتور

احسنت به مهناز خانم . اردوغان فقط دیکتاتوره
به پرویز : 
شکر نخور 
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
مردک 123 تو اگه انسانی پس یه اسم داری وگرنه ظاهرا جزو آمدا نیستی. ترک **
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
نیما من از کجا بدونم اسم شما شلغم خان یا چلمنگ بابا نیست . اول خودت ثابت که اسم واقعیت نیما است. بعد بیا *** *** کن.. فارس **

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">