ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

ترکیه آنلاین

پایگاه اطلاع‌رسانی رویدادهای عمومی و تخصصی ترکیه

توییتر رفع فیلتر شد

چهارشنبه, ۶ فروردين ۱۳۹۳، ۰۹:۳۰ ب.ظ
ترکیه آنلاین : دادگاهی در ترکیه حکم ممنوعیت دسترسی کاربران این کشور به شبکه اجتماعی «توییتر» را متوقف کرد، همزمان دولت اعلام کرد: به رای دادگاه احترام می گذارد.

انتقاد عبدالله گل از فیلتر شدن توییتر در ترکیه


به گزارش ایرنا، کانون وکلای دادگستری آنکارا، جمعیت روزنامه نگاران ترکیه و «اکتای وورال» رییس گروه پارلمانی حزب مخالف حرکت ملی در پی مسدود شدن شبکه اجتماعی توییتر در ترکیه به دادگاه اداری آنکارا شکایت کرد و این شکایت در شعبه 15 اداری ترکیه مورد رسیدگی قرار گرفت.

شاکیان این پرونده اعلام کردند: طبق حکم دادگاهی در ترکیه، برخی صفحات در توییتر باید مسدود شود، اما شرکت فناوری و مخابرات ترکیه دسترسی به این شبکه اجتماعی را در ترکیه مسدود کرده است.

دادگاه شعبه 15 اداری آنکارا روز چهارشنبه در رسیدگی به این شکایت، حکم به توقف مسدود کردن توییتر را صادر کرد.

براساس این گزارش، صدها نفر از جمله مسوولان احزاب سیاسی ترکیه در پی ممنوعیت دسترسی به توییتر به دادگاه قانون اساسی ترکیه و دادگاه های اداری شکایت کرده بودند.

«بلند آرینچ» معاون نخست وزیر ترکیه در پی صدور رای دادگاه اداری ترکیه اعلام کرد: حکم دادگاه اداری آنکارا در مورد متوقف کردن حکم ممنوعیت دسترسی به توییتر را اجرا می کنیم.

وی ساعتی بعد از اعلام حکم دادگاه اداری آنکارا در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه در قانون اساسی ترکیه به اجرای تصمیمات قوه قضاییه تاکید شده است، گفت: دولت آنکارا حتی اگر تصمیمات قوه قضاییه را صحیح نداند، ملزم به اجرای آنها است.

دادگاه قانون اساسی ترکیه نیز در پی شکایت صدها نفر در ممنوعیت دسترسی به توییتر روز چهارشنبه این مساله را مورد رسیدگی قرار داد.

این دادگاه با عنوان اینکه حکم لازم در این زمینه از سوی دادگاه اداری آنکارا صادر شده از صدور حکم مجدد خودداری کرد.

دولت ترکیه در پی انتقاد «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر در مورد استفاده مخالفان از شبکه اجتماعی «توییتر»، روز پنجشنبه گذشته دسترسی کاربران اینترنت به این شبکه اجتماعی را مسدود کرده بود.

دفتر رسانه ای نهاد نخست وزیری ترکیه در بیانیه ای دلیل مسدود شدن توییتر را بی توجهی مدیران این شبکه اجتماعی به درخواست دادگاهی در ترکیه برای بستن برخی از صفحات موجود در توییتر عنوان کرد.

در این بیانیه آمده بود: اگر مدیران توییتر مواضع خود را تغییر دهند و به خواسته دادگاه ترکیه در این زمینه توجه کنند بار دیگر استفاده از این شبکه اجتماعی در ترکیه امکان پذیر می شود، اما در حال حاضر برای از میان برداشتن این خطر از مقابل مردم ترکیه راهی جز مسدود کردن آن وجود نداشته است.

نخست وزیر ترکیه روز پنجشنبه تهدید کرده بود که «در صورت لزوم دستور خواهد داد تا برخی شبکه های اجتماعی چون توییتر مسدود شود و توجهی به واکنش های بین المللی نخواهیم داشت».

تهدید «رجب طیب اردوغان» پس از آن صورت که افرادی ناشناس فایل های صوتی از فساد در نزدیکان نخست وزیر را در شبکه اجتماعی توییتر منتشر کردند.

اردوغان در تجمع انتخاباتی در استان بورسا در غرب ترکیه گفته بود: توییتر را فیلتر می کنیم، مهم نیست جامعه بین المللی چه می گوید. آنها قدرت جمهوری ترکیه را خواهند دید.

۹۳/۰۱/۰۶

نظرات  (۱)

باید به جناب اردوغان گفت که:

بله جامعه بین المللی قدرت ترکیه را دیدند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

مرد حسابی شما نمیتونی یه سایت رو ببندی حالا قدرت تو میخوای به رخ جامعه بین المللی ومخالفان بکشی!!!!!!!!!!!

ارسال نظر

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">